Dnes již používáme v běžném životě celou řadu aplikací, ať už na počítači nebo na mobilním telefonu. Obvykle nám usnadňují a zjednodušují život, a bez některých už bychom se neobešli. A ačkoliv se to nemusí zdát, jsou mnohem starší, než si většina z nás myslí. Ty první se objevily již s první větší vlnou rozšíření mobilních telefonů, a je jejich součástí dodnes. Jedná se o kalkulačku, a ta je i dnes používaná některými lidmi poměrně často. Co si však již neuvědomujeme, je fakt, že jelikož jsme již v době internetu a většina jich je online, mají také licenční podmínky webové aplikace.
Ty přesně stanovují jak práva uživatelů, tak i majitelů. Jistě, většinou, když nějakou aplikaci otevíráme, se zobrazí oznámení, že používáním aplikace souhlasíme s licenčními podmínkami, avšak pravdou je, že je v podstatě nikdo z uživatelů nečte. Samozřejmě, na první pohled se to také zdá zbytečné. Většinou víme, k čemu daná aplikace slouží, a známe legální limity jejího využívání. V tomto ohledu tedy nemá běžný uživatel nejmenší problém, a je pravdou, že většinou jsou takto nastaveny. Když se však podíváme blíže, zjistíme, že jsou v nich často i klauzule, které by se nám příliš nelíbily.
Tím zdaleka nejčastějším, s čím se v tomto ohledu setkáme, je zacházení s našimi daty. Většinou souhlasíte, aniž byste o tom věděli, že budou použita k marketingovým účelům, případně dokonce že budou poskytnuta třetím stranám za účelem propagace. A zde narážíme na problém – o jaká data se jedná? Jde jen o to, jak často jsme přihlášeni, nebo daná aplikace sleduje i naši polohu, případně další věci?Data ovšem nejsou to jediné, na co bychom si měli dávat v tomto ohledu pozor. Zdaleka ne vždy příjemné jsou i reklamační podmínky, případně podmínky mikrotransakcí či automatického obnovování prémiového účtu bez předchozího upozornění. I proto je dobré si je vždy přečíst, abychom věděli, s čím zde pracujeme.