Možná, že ani na tom vašem? Bez kuchyňské soli Onlinechlap si leckdo svůj život nedovede ani představit a neosolené jídlo mu chutná nevýrazně a je pro něho bez chuti. Jen si vzpomeňte na pohádku „Byl jednou jeden král“, jak královi přestalo chutnat právě proto, že z království zmizela obyčejná sůl. Sice se chvástal, že bez ní celé království umí žít, ale brzy poznal, že bílé krystalky jsou nad zlato. A to proto, že sůl dodává jídlu tu patřičnou chuť a správný říz. Dokonce jí můžete zvýraznit i chuť zeleniny. Pokud maličko, jen mezi prsty, osolíte dušenou zeleninu, zvýšíte její sladkost. Je to s podivem, ale je to známá věc.
Je to defacto chemická sloučenina známá pod značkou NaCl čili chlorid sodný. Je složena ze sodíku a chloridu, někdy s příměsí síranů. Obvykle ji používáme v sypkém stavu až po drobné krystalky. Sice dává jídlu skvělou chuť, ale alarmující jsou výzkumy vědců, kdy bylo prokázáno, že každý člověk v České republice spořádá za rok až šest kilogramů soli. Je to třikrát více, než je doporučovaná denní dávka! Burcující je zejména to, že nadbytek příjmu byl zjištěn i u malých dětí od batolat po školní děti. Právě proto Ministerstvo zdravotnictví se již před léty zapojilo do akce „Solme s rozumem“. Kampaň upozorňuje na zdravotní rizika spojené s nadměrným solením.
To může způsobovat velké zdravotní komplikace. Chraňte už své děti před nadmírou solení, nemějte slánky v dosahu, skliďte je ze stolu. Odmítejte polotovary a předpřipravené ingredience a vařte z čerstvých surovin. Nedosolujte jídlo, aniž byste ho ochutnali. Naučte vaše děti i jiným chutím, například začněte používat zelené bylinky a zdravé koření, které jídlo obzvláštní. Nekupujte slazené limonády, přivykněte děti pít pitnou vodu a neslazené nápoje. Kupujte pečivo posypané kmínem či mákem. Myslete na zdraví svých dětí, uchráníte je v dospělém věku vážných nemocí.