Že jsou u nás nemovitosti sakra drahé, a navíc ještě čím dál tím dražší, to víme všichni, kdo se o tuto problematiku zajímáme přinejmenším okrajově. Stejně jako vesměs i z vlastní zkušenosti víme, že příjmy našinců nebývají nijak přehnaně vysoké a ani zdaleka neodpovídají svou výší tomu, co bychom měli brát, abychom si v nějakém reálném časovém horizontu našetřili na své vlastní bydlení. Takže je myšlenka na to, kdy budeme bydlet ve vlastním, pro většinu z nás spíše snem nebo hodně vzdálenou realitou. Kterou se nám podaří nejednou splnit leda tak, že si vezmeme hypotéku a byt nebo dům si za ni koupíme.
Jenže co ti, jimž připadá cena nemovitostí na trhu přece jenom neúnosná? Ti by mohli nabýt dojmu, že než shánět takhle velké peníze, to si raději svůj vlastní dům sami postaví. A budou to tak mít určitě levnější.
Jenže je to pravda? Toť otázka. Někdy může být rozhodnutí postavit si svůj dům sami docela výhodné, ale někdy také právě naopak. To záleží na mnoha ohledech.
Jenže ať už nás vlastní stavba vyjde levněji nebo ne, je jisté, že to ani tady nebude zadarmo, ba že to nebude žádný laciný špás. A i při financování takové vlastní stavby se určitě ‚prohneme‘.
Jenže – jak už zaznělo – nemíváme většinou peněz nazbyt. A z čeho tak třeba i takovou svépomocnou stavbu zaplatit?
Když si na ni nevyděláme, pomůže nám třeba i hypotéka na stavbu domu od nebankovní společnosti. A to proto, že nemusíme zahajovat stavbu s tím, že máme peníze momentálně jenom na její část, a až tyto dojdou, práce se prostě zastaví a kdo ví, kdy se bude zase pokračovat a kdy, pokud vůbec, to bude hotové. Tady zkrátka prokážeme schopnost splácet, dáme do zástavy nějaký ten nemovitý majetek a rázem dostaneme tolik peněz, že můžeme směle budovat. S tím, že se to pak dodatečně splatí. Postupně, jak se na to vydělá.