Včelí pyl je bohatým zdrojem přírodní rostlinné potravy pro včely. Pro nás je však také nejúplnější rostlinnou potravinou pro naše zdraví. Včelí pyl prospívá našemu tělu tím, že kupříkladu:
o Napomáhá posílení imunity organismu a tím i zdraví.
o Má příznivý účinky na naši paměť.
o Příznivě ovlivňuje koncentraci a schopnost učení.
o Působí jako elixír mládí a přispívá k mladistvé pleti.
o Napomáhá chuti k jídlu.
o Blahodárné působí při menstruaci a menopauze.
o Podporuje plodnost.
o Je bohatým zdrojem vitaminů a minerálních látek.
o Napomáhá při rekonvalescenci.
o Podporuje životní aktivitu.
o Dodává nám energii a vitalitu.
o Kromě toho obsahuje včelí pyl více než pět tisíc enzymů a fytonutrientů.
Aby se docílilo maximální vstřebatelnosti a využitelnosti včelího pylu lidským organismem, je třeba včelí pyl nejlépe přidat do kvalitního a tepelně neupraveného medu. Včelí pyl ponecháme v uzavřené sklenici s medem jeden, až dva týdny fermentovat. Během této doby sklenici s medem několikrát převrátíme, aby se pyl s medem dobře promíchal.
Jak je včelí pyl získáván?
Včelí pyl se díky bohatosti a různorodosti velikého množství divoce rostoucích květin v přírodě stává kvalitní, chutnou a čistou potravinou. Včely sbírají při svém letu z úlu pylová zrníčka z tisíců květů. Tyto pylová zrnka mají mikroskopickou velikost. Včely po sběru pylová zrníčka zvlhčují medem do kašičky, ze které následně vytvářejí malé kuličky. Včelí pyl se po odběru včelám důkladně suší při teplotách, která je stejná jako ve včelím úlu, a to vždy pod třicet osm stupňů Celsia. Tímto se dosahuje co nejvyšší kvality a vynikající bohaté chuti pylu.
Použití včelího pylu
Včelí pyl je možné přidávat:
o do rozličných koktejlů, anebo jiných nápojů
o při přípravě různých pokrmů
o samotný na lžičce jako zdravý dezert