1)Zdravá strava
Základem toho, jak zůstat ve stáří fit, je zdravá strava. Díky zdravé stravě můžete zmírnit riziko některých onemocnění. Například tak lze snížit riziko infarktu či jiných kardiovaskulárních onemocnění a dále také například riziko vysokého cholesterolu. Zdravá strava má vliv také na pohybové ústrojí, kdy zejména obezita je ve stáří velkou hrozbou, správnou stravou můžeme předejít bolestem kloubů či zlomeninám kostí, které jsou vysokou váhou hodně přetěžovány. Jídlo má ale také vliv i na naši duševní pohodu, při správném stravování se cítíte mnohem lépe a zůstanete více aktivní.
2)Pohyb
Ani ve stáří byste neměli zapomínat na pohyb. Přestože už asi neuběhnete maraton či nepřeplavete kanál La Manche, měli byste stále zůstat pohybově aktivní. Zaměřit se můžete zejména na méně náročné aktivity jako je třeba jízda na kole, běžecké lyžování či turistika. Populární mezi seniory je také plavání a jsou pořádány i různé kurzy cvičení ve vodě, příkladem může být vodní aerobik. Kdo není až takový milovník sportu, může alespoň vyrazit na procházky, dostanete se tak do přírody a vyčistíte si hlavu či se věnovat zahradničení.
Vliv cvičení na lidské tělo
– pomáhá udržet zdravou váhu
– omezuje riziko chronických onemocnění
– zlepšuje pohyblivost, ohebnost a schopnost udržet rovnováhu
– zlepšuje spánek, dobrou náladu a také podporuje činnost mozku
3)Nebuďte sami
Přestože už máte děti dospělé a nemáte ani partnera, nezůstávejte sami. Pokud vaše děti bydlí blízko vás, můžete je navštěvovat a pokud už máte i vnoučata můžete navštěvovat je, v případě, že jsou vnoučata ještě malá, můžete je pohlídat a dopřát tak svým dětem chvíli oddechu. Dále je možné zajít například s kamarádkami na kafe či vyrazit na nějaký výlet. Pokud nikoho takového nemáte, vyrazte na kurzy pro seniory či se přidejte do nějakého klubu, zde se určitě rychle seznámíte. Abyste ani doma nezůstávali sami, pořiďte si zvířecího mazlíčka. Ten vám bude dělat společnost, zlepší vám náladu a pokud budete mít psa, můžete s ním i chodit na procházky a „splnit“ si tak bod č.2 v tomto článku.
4)Duševní aktivita
Ze školy už jste sice dlouho, ale stále je důležité, aby váš mozek zůstal aktivní. Díky tomu se také snižuje riziko Alzheimerovy choroby či stařecké demence. Není potřeba se rozsáhle vzdělávat či chodit na univerzitu třetího věku, stačí, když si každý den přečtete část své oblíbené knihy, vyluštíte křížovku, sudoku nebo si přečtete zajímavý článek v časopise.